HOLY AND GREAT COUNCIL DOCUMENT

Draft Synodical Document

Τρίτη 24 Απριλίου 2018

Коментарі до рішення Синоду Константинопольського Патріархату щодо українського питання



news.church.ua 

Коментарі до рішення Синоду Константинопольського Патріархату щодо українського питання

Понеділок, 23.04.2018 14:33

22 квітня 2018 року на офіційному сайті Вселенського Патріархату був опублікований прес-реліз про завершення засідання Святого і Священного Синоду. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікував переклад з англійської даного документу. Оскільки основною мовою, якою пишуться офіційні повідомлення Патріархату, є грецька, подаємо згаданий прес-реліз також у перекладі з оригіналу підготовлений ВЗЦЗ УПЦ, а також коментарі до нього:

«Закінчилися засідання Святого і Священного Синоду, який зібрався під головуванням Його Божественної Всесвятості на регулярні засідання в четвер 19 і в п’ятницю 20 квітня, під час яких розглядалися всі зазначені в порядку денному теми, по яких і були прийняті належні рішення.

Вселенський Патріархат, який згідно з божественними і священними канонами і довготривалим церковним порядком і Священним Переданням, має піклування про всі Православні Церкви у всьому світі і відповідальність за всеправославну єдність, особливо по відношенню до православного українського народу, який прийняв спасительну християнську віру і святе хрещення від Константинополя, будучи істинною його Матір’ю-Церквою, займався детально темою церковного положення в Україні, що робив і на попередніх синодальних засіданнях, прийняв прохання про надання автокефалії зі сторони політичних і церковних осіб (варіант перекладу: політичних і церковних факторів (або: діячів) – прим. перекладача), що представляють багато мільйонів православних українців, і вирішив мати близьке спілкування з іншими братніми Православними Церквами для повідомлення і погодження.

В Патріархії, 22 квітня 2018 року».

Таким чином, у зв’язку з темою автокефалії, яка звучить протягом останнього часу в українських ЗМІ, з даного повідомлення можна зробити наступні висновки:

  1. Оскільки Константинопольський Патріархат не лише в даному тексті, але й у багатьох інших своїх офіційних текстах підкреслює, що позиціонує себе як Церкву, що несе «відповідальність за всеправославну єдність», то це означає, що Вселенський Патріархат не зробить кроків, які б зашкодили такій єдності.
  2. Константинопольський Патріархат дає чітко зрозуміти, що розгляд даного питання буде відбуватися в тісному спілкуванні зі всіма іншими Помісними Православними Церквами світу та погоджуватися зі згаданими Церквами. Даний момент є самоочевидним, оскільки будь-яка нова можлива автокефальна Церква повинна бути прийнята в молитовне і євхаристичне спілкування всіма Помісними Православними Церквами. Таким чином, є підстави думати, що в найближчому майбутньому можуть розпочатися візити представників Константинопольського Патріархату до Помісних Православних Церков. Нагадаємо, що жодна з цих Церков не визнає «УПЦ КП» і «УАПЦ» канонічними Церквами і не співслужить з ними. А тому, якщо буде йти мова про українську автокефалію, то це питання не може бути розглянуто без участі Української Православної Церкви, як єдиної канонічної Церкви України.
  3. Згадка в тексті комюніке про мільйони православних українців, від імені яких нібито діють представники «УПЦ КП» і «УАПЦ», не відображає позицію мільйонів віруючих, яких представляє Українська Православна Церква, що є найбільшим релігійним об’єднанням в Україні.