HOLY AND GREAT COUNCIL DOCUMENT

Draft Synodical Document

Δευτέρα 8 Μαρτίου 2021

Заява щодо деструктивної діяльності протоієрея Богдана Згоби зі США


06 Березня 2021

Беручи до уваги поширення протоієреєм Богданом Згобою з м. Філадельфія, штат Пенсильванія, США, інформації про себе, як нібито про «Секретаря Вікаріату УПЦ КП» в цій країні, висунення ним від імені Почесного Патріарха Філарета і від свого власного імені різних антиканонічних вимог, – з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Предстоятеля Православної Церкви України, Пресслужба Київської Митрополії УПЦ (ПЦУ) повідомляє наступне.

Указом Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета (№46 від 5 листопада 2016 р.) «за поведінку, не сумісну зі званням священника» протоієрей Богдан Згоба був виключений із кліру Вікаріату Української Православної Церкви Київського Патріархату в США і Канаді. Додатково Розпорядженням Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета (№738 від 12 грудня 2017 р.) протоієрею Богдану Згобі було «заборонено втручатися в загально-церковну діяльність УПЦ Київського Патріархату» – після того, як він ввів в оману Патріарха Філарета і Церкву щодо перебігу своїх контактів з представниками керівництва Московської патріархії влітку-восени 2017 р. та їхніх справжніх намірів, що призвело до важких наслідків.

Таким чином рішенням тогочасного правлячого архієрея Патріарха Філарета протоієрей Богдан Згоба з вагомих причин був від 2016 року виключений з кліру Вікаріату і на момент Об’єднавчого Помісного Собору 15 грудня 2018 р., коли всі повноваження Предстоятеля Церкви перейшли до новообраного Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, залишався поза кліром Вікаріату, відтак і дотепер лишається поза ним.

Згідно рішення Помісного Собору УПЦ Київського Патріархату від 15 грудня 2018 р., який під головуванням Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета відбувся у Малій Софії, УПЦ КП як релігійне об’єднання припинила своє окреме існування, повністю увійшовши до Православної Церкви України. З 15 грудня 2018 р. припинилася чинність Статуту УПЦ КП, статутних органів УПЦ КП, в тому числі повноваження Патріарха УПЦ КП як Предстоятеля, а Київська Патріархія УПЦ КП, як керівний центр, підлягала ліквідації шляхом об’єднання і приєднання до Київської Митрополії Української Православної Церкви (Православної Церкви України).

Постанова Помісного Собору УПЦ КП від 15 грудня 2018 р. була прийнята (при одному голосі «проти») та підписана членами Президії Помісного Собору, починаючи з Патріарха Філарета і відразу вступила в дію.

30 січня 2019 р. Міністерство культури України зареєструвало Київську Митрополію УПЦ (ПЦУ) як юридичну особу – керівний центр Православної Церкви України як релігійного об’єднання. Також було скасовано реєстрацію Київської Патріархії УПЦ КП та Статуту УПЦ КП – відповідно до рішень Помісного Собору УПЦ КП.

5 лютого 2019 р. Почесний Патріарх Філарет взяв участь у першому засіданні Священного Синоду ПЦУ, скликаного Предстоятелем ПЦУ Блаженнійшим Митрополитом Епіфанієм у відповідності до Статуту ПЦУ. Рішенням Синоду, за яке проголосував і яке власноручно підписав також і Почесний Патріарх Філарет, обсяг його повноважень, як правлячого архієрея, був обмежений лише керівництвом «Київською єпархією у складі парафій та монастирів м. Києва (за виключенням Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва), які до 15 грудня 2018 р. перебували у його підпорядкуванні як Патріарха Київського і всієї Руси-України» (Журнал №1 Засідання від 5 лютого 2019 р., пункт 4). Відтак ні на які інші релігійні організації, громади чи установи, окрім зазначених у рішенні Синоду і територіально обмежених виключно містом Києвом, повноваження Почесного Патріарха Філарета не поширювалися.

Проголосувавши за таке рішення і поставивши свій підпис Почесний Патріарх Філарет погодився з визначеним в документах ПЦУ своїм канонічним і юридичним положенням в Православній Церкві України – не як Предстоятеля Церкви, а як єпархіального архієрея ПЦУ з обмеженням юрисдикції лише над частиною парафій і монастирів ПЦУ в м. Києві. Однак у подальшому він став прагнути, всупереч Статуту і попереднім соборним рішенням, привласнити повноваження Предстоятеля Церкви, які він мав в УПЦ КП до 15 грудня 2018 р. і які були припинені.

Після проведення 20 червня 2019 р. Почесним Патріархом Філаретом зборів духовенства і мирян у Володимирському соборі м. Києва, які самовільно і безпідставно, всупереч Статуту ПЦУ і навіть Статуту УПЦ КП, були оголошені «собором», Священний Синод ПЦУ ухвалив (Журнал засідання №30 від 24 червня 2019 р., пункти 4 і 5):

«4. Визначити, що одноосібно скликане і проведене Почесним Патріархом Філаретом 20 червня 2019 р. у Володимирському соборі м. Києва зібрання запрошених ним осіб не мало жодних повноважень на ухвалення рішень, зокрема стосовно рішень Помісного Собору УПЦ Київського Патріархату (15 грудня 2018 р.), які відповідно до Статуту УПЦ КП відразу після підписання Президією Собору на чолі з Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом вступили в дію. Враховуючи зазначене, але також беручи до уваги особливі заслуги в минулому перед Українською Православною Церквою, констатувати, що Почесний Патріарх Філарет залишається у складі єпископату Православної Церкви України, однак втратив канонічні права і обов’язки, пов’язані з управлінням єпархією. […]

5. Засвідчити, що вся повнота УПЦ Київського Патріархату, як і вся повнота Української Автокефальної Православної Церкви згідно рішень своїх Помісних Соборів 15 грудня 2018 р. та Об’єднавчого Собору (15 грудня 2018 р.) об’єдналися у єдину Помісну Православну Церкву України, яка є єдиним історичним, канонічним та юридичним спадкоємцем і продовжувачем їхньої діяльності. Ніякі рішення, розпорядження чи інші документи, видані від імені Української Православної Церкви Київського Патріархату чи під іменем її статутних органів після юридичної реєстрації Київської Митрополії УПЦ (ПЦУ) 30 січня 2019 р. не мають канонічної та юридичної сили та є від початку не дійсними і не підлягають виконанню».

На виконання попередніх Соборних та Синодальних рішень в липні-грудні 2019 р. були проведені юридичні процедури щодо ліквідації юридичної особи релігійної організації «Київська Патріархія УПЦ КП». Священний Синод ПЦУ (Журнал засідання №58 від 19 листопада 2019 р.) ухвалив:

а) визнати процедуру припинення релігійної організації «Київська Патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату» (ідентифікаційний код: 22894788) шляхом реорганізації, а саме шляхом приєднання до релігійної організації «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» (ідентифікаційний код: 42783113), завершеною;

б) припинити релігійну організацію «Київська Патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату» шляхом реорганізації, а саме шляхом приєднання до релігійної організації «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)», що є повним універсальним правонаступником релігійної організації «Київська Патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату»;

в) внести зміни до відомостей про Релігійну організацію «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» (ідентифікаційний код: 42783113), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а саме до відомостей, що стосуються даних про юридичних осіб, правонаступником яких є Релігійна організація «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)», та зазначити, що Релігійна організація «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» (ідентифікаційний код: 42783113) є правонаступником Релігійної організації «Київська Патріархія Української Православної Церкви Київського Патріархату» (ідентифікаційний код: 22894788), що була припинена шляхом реорганізації, а саме шляхом приєднання.
Процедуру реорганізації та ліквідації Київської Патріархії УПЦ КП було завершено, про що внесені відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Архієрейський Собор УПЦ (ПЦУ) 14 грудня 2019 р. вніс зміни до Статуту Київської Митрополії УПЦ (ПЦУ), якими зафіксовано повне канонічне і юридичне правонаступництво від УПЦ КП та УАПЦ, в тому числі щодо історичних назв «Українська Православна Церква Київського Патріархату», «Українська Автокефальна Православна Церква», «Київський Патріархат». Статут у новій редакції пройшов відповідну державну реєстрацію. Відтак самовільне використання Почесним Патріархом Філаретом і протоієреєм Богданом Згобою назв «УПЦ КП», «Київський Патріархат», привласнення цих найменувань, діяльність від їх імені – є незаконними. Численні оскарження в судах, які здійснював Почесний Патріарх Філарет і його нинішнє оточення протягом попереднього часу, і які були відхилені, засвідчили повну юридичну безпідставність їхньої позиції.

У своїй Доповіді на Архієрейському Соборі 15 грудня 2020 р., яка була підтримана Собором і є офіційним документом, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній зазначив: «Щодо тих парафій у Діаспорі, які належали до УПЦ КП і не бажають втрачати єдність з ПЦУ, ми з літа 2019 р. знаходимося у процесі багатостороннього діалогу, відбулося кілька зустрічей на цю тему за участі представників Вікаріату в Америці, Вселенського Патріархату та ПЦУ. Спільними зусиллями ми шукаємо таку форму, яка задовольнить усі сторони, і я маю тверде сподівання, що саме через діалог, а не через ультиматуми чи демонстративне порушення умов Томосу, ми зможемо знайти рішення, які будуть найкращими. Через пандемію та неможливість нормального сполучення зі США низка кроків, які мали відбутися ще у березні, вимушено були відкладені, але і Вселенський Патріархат та його Американська Архієпископія, і Київська Митрополія, і Вікаріат в Америці працюють в одному напрямку та роблять практичні кроки, які наближають розв’язання питання».

Враховуючи все вище викладене засвідчуємо:

1. Протоієрей Богдан Згоба з м. Філадельфія, штат Пенсильванія, США, від 5 листопада 2016 р. не був, не є і не може бути кліриком, а тим більше – «секретарем Вікаріату УПЦ КП» в Америці. За численні канонічні порушення, за поведінку, не сумісну зі званням священника, втручання у церковні питання, які не належать до його компетенції, привласнення повноважень та висунення незаконних і неканонічних вимог до парафій, кліриків та мирян протоієрей Богдан Згоба підлягає церковному осудженню.
Тісні контакти протоієрея Богдана Згоби з офіційними особами Московської патріархії та її Відділу зовнішніх церковних зв’язків також дають підстави обґрунтовано припускати вплив російських сил на нинішній розвиток ситуації.

2. Будь-які розпорядження, укази та інші документи, підписані Почесним Патріархом Філаретом (Денисенком), архієреєм Православної Церкви України на спокої, від імені релігійного об’єднання Української Православної Церкви Київського Патріархату, яке припинило своє окреме існування 15 грудня 2018 р. і відтоді повністю увійшло до релігійного об’єднання Православної Церкви України, – є від початку не чинними, юридично і канонічно нікчемними та не підлягають виконанню. Зокрема це стосується і розпоряджень щодо діяльності парафій в США, які входили до складу УПЦ КП.

3. Православна Церква України дотримувалася, дотримується і буде дотримуватися Патріаршого і Синодального Томосу про автокефалію від 6 січня 2019 р. Всі практичні питання, які стосуються його реалізації, ПЦУ прагне розв’язати виключно в дусі канонів, церковного порядку, пастирської турботи, шляхом діалогу і закликає до цього ж усі зацікавлені сторони й осіб.

Пресслужба Київської Митрополії

Української Православної Церкви (ПЦУ)

 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.